Historický atlas měst České republiky, sv. 32, Ústí nad Labem
32. svazek Historického atlasu měst ČR je věnován Ústí nad Labem, bývalému královskému městu, které se konstituovalo ve 13. století z aglomerace vázané na dálkové obchodní cesty směrem do Saska. Středověké město procházelo zásadní proměnou díky bouřlivému rozvoji průmyslu a dopravy již od 19. století, avšak zásadní pro jeho urbanistickou proměnu byla ničivá síla leteckých náletů na konci druhé světové války a snaha o budování nového socialistického města v druhé polovině 20. století. Ústí nad Labem se zásadně proměněnou tváří původního historického centra a věncem panelových sídlišť na kopcích kolem něj patří k nejvíce urbanistiky proměněným původně středověkým královským městům v Čechách. Tato proměna, ne vždy vyznívající pozitivně, je spolu s dynamickým okolím města do jisté míry unikátní.
Vlastní struktura atlasu je analogická s předchozími svazky. Úvodní historicko-urbanistickou studii doprovázejí černobílá vyobrazení, jádro atlasu tvoří mapové listy, obsahující reprodukce starých map i map rekonstrukčních. Atlas je opatřen standardním vědeckým aparátem (podrobný seznam publikovaných mapových a obrazových materiálů s komentáři, výběrová bibliografie k dějinám města). Dílo je přístupné i zahraničním čtenářům díky překladu podstatných částí a souhrnu úvodní studie do anglického a německého jazyka.
Prodej tohoto svazku zajišťuje Katedra historie Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.