Redakční zásady při tvorbě Biografického českých zemí
Charakteristika slovníku - základní koncepce
Biografický slovník českých zemí (dále BSČZ) přináší v biografických, abecedně sestavených heslech základní vědecky ověřené informace o životě, činnosti a díle osobností politického, společenského, hospodářského, technického, vědeckého, kulturního a všech dalších oblastí života v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (dále české země) v průběhu celých dějin. V tomto smyslu bude slovníkem univerzálním. BSČZ předpokládá uživatele v podstatě od úrovně středoškolského vzdělání.
BSČZ není slovníkem národním v tom smyslu, že by se omezoval pouze na osobnosti českého etnického společenství. Do slovníku jsou zařazeny:
- osobnosti bez rozdílu etnického původu, které se v českých zemích narodily a po celý svůj život nebo jeho převážnou část zde působily;
- osobnosti bez rozdílu etnického původu, které se v českých zemích narodily, ale převážně nebo zcela působily v cizím prostředí, kde se ve své profesi nebo ve veřejném životě významným způsobem uplatnily;
- osobnosti bez rozdílu etnického původu, které se narodily v jiných zemích, ale svým působením se významně uplatnily v českých zemích nebo i za kratší přítomnosti zasáhly do jejich života, případně tato přítomnost jejich další osudy a činnost ovlivnila.
Vědecké zaměření biografického slovníku
Záměrem BSČZ je podat v biografických heslech na podkladě dosažených vědeckých poznatků pokud možno komplexní obraz o životě, působení, díle a významu osobností do slovníku zařazených. Příprava biografického slovníku je proto náročnou vědeckou prací. Má-li svým pojetím a přínosem přesáhnout úroveň encyklopedií popularizačního charakteru, nelze BSČZ realizovat jinak, než vědeckými postupy shodnými s metodami základního historického výzkumu s přihlédnutím k lexikálním specifikám. Ve své výsledné podobě bude BSČZ aplikací výsledků biograficko-lexikálního výzkumu v koncentrované encyklopedické podobě. Tím je dáno zařazení přípravy slovníku do plánu Historického ústavu AV ČR, v. v. i., jako vědeckého pracoviště základního výzkumu.
Základní zásady výběru osobností
- Výběr osobností pro zařazení do BSČZ je dán výhradně významem, který v historickém vývoji českých zemí nebo při působení v jiných zemích ta či ona osobnost měla, a to bez rozdílu, zda v kladném nebo záporném smyslu.
- BSČZ zahrne zásadně osobnosti tzv. historicky uzavřené, tj. již nežijící.
- Výběr osobností je zodpovědná práce vyžadující kolektivní a mezioborové přístupy, proto se na výběru budou zejména při posuzování návrhu hesláře podílet jak přední odborníci jednotlivých vědních oborů, tak vědecko-výzkumná a odborná pracoviště.
- Při univerzálním charakteru BSČZ je důležité dodržení proporcionality mezi jednotlivými obory a profesemi lidské činnosti. Proporcionalita je v zásadě dána jak významem jednotlivých osobností v daném oboru či sféře veřejného působení, tak současně dimenzí vývoje tohoto oboru nebo sféry v českých zemích v širším historickém kontextu. Základem je seznam odborných profesí a sfér veřejného působení.
- Dodržení zásad výběrovosti a proporcionality může významně přispět k vnitřní vyváženosti díla.
Struktura slovníkového hesla (biogramu) BSČZ
Záhlaví
Obsahuje příjmení a jméno (křestní), má-li osobnost více jmen, uvádějí se nezkráceně všechna a v závorce další možné varianty. Dále záhlaví obsahuje datum (den, měsíc, rok) a místo narození a úmrtí. Nejsou-li tato data v úplnosti známa, registrují se pouze údaje zjištěné a ověřené. Následuje výstižná a obecně srozumitelná definice profese nebo veřejného působení osobnosti.
Životopisná a hodnotící část
Tvoří hlavní část biografického hesla. Obsahuje stručný životopis se základními chronologicky řazenými daty o vzdělání, profesní a veřejné činnosti, o místech působení, dosažených titulech, hodnostech, významnějších cenách a vyznamenáních aj. s výstižnou charakteristikou a zhodnocením této činnosti v historických, společensko-politických a kulturních souvislostech. Životopisná a hodnotící část jsou účelově propojeny. Užívá se úsporného slovníkového slohu a zpravidla minulý čas.
Bibliografická část
Pod zkratkou "D:" je uveden výběrově seznam vlastních prací, u uměleckých osobností hlavní výtvarná a architektonická díla, výstavy, hudební opusy, režijní práce, role apod. v chronologickém řazení. Pod zkratkou "L:" je výběrově zařazena základní literatura o osobnosti s případnými odkazy na jiná lexikální díla nebo na jiné ke zpracování hesla použité prameny. Místo vydání díla se uvádí v souladu s lexikografickými zvyklostmi zpravidla u zahraničních publikací. Pod zkratkou "P:" jsou základní informace o uložení písemné pozůstalosti, pokud je zásadního významu a o dalších památkách vztahujících se k osobnosti.