"Je občanskou povinností každého, aby ochraně památek byl nápomocen." Památková péče ve městech v 19. a 20. století a její tradice
Mezinárodní konference, pořádaná Archivem hlavního města Prahy ve spolupráci s Katedrou historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Historickým ústavem Akademie věd České republiky, Muzeem hlavního města Prahy a Národním památkovým ústavem, se bude konat 8. a 9. října 2024 v Rezidenci primátora hl. města Prahy (Mariánské náměstí 1, Praha 1).
Ochrana památek a péče o ně jsou nepochybně významné fenomény provázející urbánní vývoj v 19. a 20. století. Jejich institucionalizace představuje současně i významný modernizační trend zejména v historii velkoměst. Hlavní tematickou linii naší konference proto tvoří otázky, jakou roli hrály politické reprezentace měst a městská samospráva při zrodu a fungování památkové péče a při ochraně nemovitých i movitých památek v prostoru měst, jaké úkoly v této oblasti plnily, jaké instituce a městská zařízení se na ní podílely, jak se projevovalo pozitivní či negativní střetávání/ovlivňování zájmů jednotlivců nebo městských, popř. státních institucí v péči o památky ve prospěch jejich zachování nebo naopak jejich ničení. Podstatná je také rovina kolektivního či individuálního vnímání, a tedy jak na ochranu památek nahlíželi obyvatelé měst, jak se s ní ztotožňovali či jak se na tomto poli angažovali. Odpovědi či objasnění těchto otázek bychom rádi hledali nejen pro Prahu a další česká a moravská města, ale chtěli bychom rovněž zohlednit situaci v ostatních (středo)evropských metropolích.
Organizátoři prosí o nahlášení Vaší účasti a kontaktních údajů na emailovou adresu marketa.ruckova@praha.eu nejpozději do 2. října 2024.
Konferenční jazyky: čeština, němčina, angličtina; simultánní tlumočení v českém a německém jazyce je zajištěno.
Konferenční poplatek není vybírán.