Udržitelná a soběstačná společnost? Otázky a trendy historického výzkumu
Workshop, pořádaný Radou programu Cooperatio Univerzity Karlovy ve spolupráci s Historickým ústavem AV ČR, v. v. i., se uskuteční 17. května 2023 od 9:30 v místnosti 201 na Filozofické fakultě UK. Je třeba se registrovat na e-mailu jaroslav.valkoun@ff.cuni.cz do 10. května 2023.
Žijeme v době, která nás neúprosně staví před nutnost zamýšlet se nad jejími aktuálními a alarmujícími krizovými jevy, spojenými s energetikou, zásobováním potravin, bezpečností, pandemií aj. Jedná se o výzvu pro politiky, kteří se musí s těmito procesy vyrovnávat a jednat. Současně je o to důležitější studovat minulost, neboť i krizi lze vnímat jako výzvu k „probuzení" či modernizaci.
Otázky spojené se společností, udržitelností, soběstačností či stabilitou nejsou jen aktuálním a snad i poněkud módním tématem rozvíjeným tváří v tvář současné komplexní krizi globalizace, nicméně vyvolávaly pozornost i v minulosti. Míra stability společnosti se projeví v době krizových situací či válečných konfliktů, kdy dojde ve zvýšené míře k riziku narušení systému a zavedeného řádu. Vyvstává tak otázka, do jaké míry je společnost v časech krize či nestability odolná různým otřesům, které mohou vést až k sociální anomii, tedy rozvratu společnosti, a následně konfliktům uvnitř společnosti i v mezinárodních vztazích, což pak paralelně vyvolává aktivity různých sociálních revolucionářů či vede až k destrukci systému.
K myšlence soběstačnosti a udržitelnosti lze přistupovat z různých úhlů pohledu. Lze ji zkoumat třeba optikou jednotlivce (společenských skupin), resp. jeho odvěké snahy o udržení osobní nezávislosti (autarkie). Tuto myšlenku však lze vztáhnout na celá společenství, včetně států, či dokonce na rovinu globální. Je zde tedy například prostor rozvinout ji v diskursu politologickém (teorie mezinárodních vztahů), resp. historickém (dějiny mezinárodních vztahů), přičemž se zde nabízí příležitost pro mezioborový dialog. Podobně má téma soběstačnosti a udržitelnosti potenciál i z pohledu mnoha dalších dílčích oblastí historické vědy a lze jej promýšlet například za využití metod historické antropologie, tradičních hospodářských a sociálních či komparativních dějin (alternativa k trhu, tradiční vs. moderní), kulturních či transnacionálních dějin.
Rozdílné akcenty ve zkoumání povahy fenoménu soběstačnosti a udržitelnosti jsou předpokladem pro obohacující diskuzi zastánců různých směrů (škol) v současné historické vědě. Uvítáme účast badatelů zaměřených na různá období a fenomény v dějinách. Cílem našeho workshopu je právě vytvořit prostor pro dialog mezi nimi.
Jednací jazyky: čeština, angličtina